niedziela, 4 września 2016

Aneta Krasińska - "Finezja uczuć"Tytuł: "Finezja uczuć"
Autor: Aneta Krasińska
Wydawnictwo Psychoskok
Rok wydania: 2014
Stron: 217Moje wrażenia:


Przechodząc pewnego dnia koło księgarni, mój wzrok przyciągnęła okładka książki oraz tytuł "Finezja uczuć". Bardzo ciekawa byłam co to za książka, o czym jest, ale jakoś tak zawsze się składało, że nie dane mi było po nią sięgnąć. W końcu mi się to udało. Chcecie się dowiedzieć, czy mi się spodobała? To czytajcie dalej...

To tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z twórczością Anety Krasińskiej, a konkretnie z jej debiutem "Finezją uczuć". 
W powieści spotykamy się z Alicją i Adamem, małżeństwem z dwójką dzieci. Alicja to kobieta po trzydziestce, mająca dobrą pracę i obowiązki domowe na swojej głowie. Adam robi karierę w sektorze bankowym, do domu wraca najczęściej późnym wieczorem. Alicja, mimo zmęczenia zgadza się z tym, gdyż mąż dobrze zarabia, a pieniądze są im potrzebne na spłatę kredytu za dom. Przed nimi dodatkowo przygotowania najmłodszego syna do sakramentu komunii świętej. Oczywiście prowadzenie syna na próby spada na Alicję, nie bardzo jest z tego zadowolona, gdyż denerwuje ją postawa młodego księdza Mariusza, który ciągle zwraca jej uwagę na spóźnienia. Wkrótce jednak niefortunny wypadek spowoduje nieprzewidziane wydarzenia. Wzajemny dialog, zamiłowanie do sztuki z przyjaźni przerodzi się w coś zakazanego, niemoralnego. Miłość do księdza? Czy to ma szansę na przetrwanie? Co z tego może wyniknąć?

"Życie jest skomplikowane i zupełnie nieprzewidywalne. Granice, jakie człowiek sobie wyznacza, z czasem przesuwają się. Priorytety zmieniają swe miejsce w hierarchii. Człowiek jako istota myśląca jest równocześnie nieodgadniony, bo rządzą nim marzenia, pragnienia i słabości".

W obliczu tego wszystkiego Alicja uświadamia sobie, że jej małżeństwo jest fikcją, nie ma już miłości. Tylko dla dobra dzieci pozostaje z małżonkiem. Chce być dobrą matką, przykładną żoną. Próbuje coś zmienić w ich życiu. Tylko czy taki związek ma szansę na przetrwanie? Czy będzie to dobre dla dzieci? W jakim kierunku to wszystko się potoczy?

"Finezja uczuć" to książka o miłości, o życiu, ale i o dokonywaniu licznych wyborów, które nie zawsze są trafne. Jest też powieścią trochę kontrowersyjną, pojawia się w końcu temat zakazanej miłości – fascynacji księdzem. Przyznam, że z początku sama byłam zszokowana. Zastanawiałam się jak to możliwe? Dlaczego akurat on? Tak nie można. Z drugiej strony, coraz bardziej niecierpliwie przewracałam kartki, aby zobaczyć, co z tego wyniknie, jak to się skończy. Chyba nigdy tak szybko nie przeczytałam książki, powodowana ciekawością.

To po prostu piękna powieść z życia wzięta. Autorka przedstawiła nam historię wielu par małżeńskich. Par, które gonią za pieniędzmi, bo trzeba spłacić kredyt, wyjechać na wakacje, pokazać się, gubiąc gdzieś przy tym własne uczucia. W ich życie wkrada się rutyna, miłość niepielęgnowana umiera. Może gdyby Adam, więcej bywał w domu, interesował się żoną, ich życie potoczyłoby się inaczej? Życie jest nieprzewidywalne. Aneta Krasińska uzmysławia nam jeszcze jedno, iż kobieta w związku powinna czuć się kochana, dowartościowana, gdyż inaczej staje się nieszczęśliwa.

Kochani , jednym słowem "Finezja uczuć" to książka, którą naprawdę warto przeczytać. Napisana jest w prosty, przystępny sposób. Pobudza do refleksji, do wyrażenia swej opinii. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony, zaskakuje, pobudza ciekawość, co będzie dalej. A co będzie dalej? Zachęcam Was do przeczytania. Sami poznajcie historię Alicji i Adama, historię zakazanej miłości.
Naprawdę warto.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.


Książka bierze udział w wyzwaniu:

Olimpiada czytelnicza
Dziecięce poczytania

4 komentarze:

 1. Książka niewątpliwie zapowiada się ciekawie.
  Masz rację, że tytuł jest interesujący.
  Co do treści, to hm... skoro jest to romans, zapiszę go sobie na później, ponieważ aktualnie mam chęć na fantastykę :D
  Pozdrawiam serdecznie ;)
  http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fantastyka też dobra :) też chętnie po nią sięgam.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Takie książki, które są napisane w prosty sposób, często są o wiele lepsze niż te, które mają wiele skomplikowanych wątków.
  Dodatkowo polska autorka, a to się ceni! :)
  Słysząc słowo finezja, od razu intryguje co się więcej pod tym kryje. A jak dodać do tego drugie słowo to, to musi być emocjonująco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak właśnie jest :) ciekawie, emocjonująco i te trudne wybory. Ostatnio kocham się w polskich autorach/kach :)
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń