poniedziałek, 11 lipca 2016

Skarlet i Albert "Bułgaria znana i nieznana: Kierunek Burgas!"Tytuł: "Bułgaria znana i nieznana: Kierunek Burgas!"
Autor: Skarlet i Albert
Wydawnictwo: Skarlet & Albert
Rok wydania: 2015 (aktualizacja 2016)
Stron: 178
Moje wrażenia:


Lato trwa już w najlepsze. Rozpoczął się upragniony czas wakacji, urlopów i wypoczynku. Wielu z Was pewnie ma już swoje plany. Może ktoś z Was udaje się do Bułgarii? Jeśli tak, przeczytajcie koniecznie moją recenzję, przydadzą  się Wam informacje w niej zawarte. Tych, którzy nigdzie się nie wybierają, zapraszam w podróż po kartkach książki.

Na moim blogu mieliście już okazję, zapoznać się z twórczością Skarlet i Alberta. Ja jestem zafascynowana tym, co mają nam do przekazania w swych książkach. W tej również znajdziemy wiele interesujących informacji. Poznamy kolejne legendy, tradycje, wierzenia i rytuały. Zobaczymy jaka jest naprawdę Bułgaria, jak wygląda życie codzienne Bułgarów. Życie Bułgarów płynie wolniej, potrafią się  zdystansować, są bardzo towarzyscy - urzeka mnie ich zachowanie.

"Wspólną cechą wszystkich nacji zamieszkujących piękną Bułgarię jest towarzyskość i zamiłowanie do spędzania czasu w gronie szerszym niż najbliższa rodzina. Widać to we wsiach i w miastach. Sąsiedzi gawędzą przy małej czarnej w kawiarenkach, które są co krok, prawie przy każdym bloku w dużych aglomeracjach i w małych osadach, gdzie czasem kafejkę zastępują stoliki wystawione przed sklepem. Bułgarzy uwielbiają na co dzień i od święta bywać w knajpkach. W większych miastach mają ulubione miejsca, w których mogą słuchać swojej narodowej muzyki, tańczyć tradycyjne horo i cieszyć się chwilą.Prz stolikach siedzi zwykle kilka osób, bo bardziej wolę się "gościć"  w urokliwej restauracyjce niż w domu. Dotyczy to ludzi w każdym wieku, bardzo młodych i tych na emeryturze."
Morze Czarne, jeziora, góry, rzeki, temperatura w listopadzie +/-20  stopni, gwarantują że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Na pewno nie będziecie się nudzić. Jeśli lubicie zwiedzać zabytki, nie będziecie zawiedzeni, bo w całej Bułgarii jest ich bardzo dużo. Możecie udać się do Muzeum Róż, zobaczyć tracki grobowiec, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czy na antyczny stadion, wybudowany w II wieku, na którym odbywały się walki gladiatorów. To tylko mała cząstka tego, co Bułgaria ma do pokazania. O innych ciekawych zabytkach poczytacie sami, jeśli tylko sięgniecie po książkę.
Bułgaria to nie tylko zabytki, to piękne góry, doliny, rzeki, rezerwaty przyrody. To również legendy. Wierzycie w nie? Jeśli nawet nie, to i tak poczytajcie. Wiele z nich ma ogromne znaczenie i są bardzo ciekawe. Odkryjecie też wiele źródeł mineralnych, którym przypisuje się właściwości lecznicze.
Burgas to malownicze miasto położone nad Morzem Czarnym i otoczone jeziorami. Jest czwartym, co do wielkości miastem w Bułgarii. Znajduje się tu Muzeum Archeologiczne, z cennymi znaleziskami. Można też zwiedzić Muzeum Etnograficzne, czy Muzeum Nauk Przyrodniczych, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona górom Strandża. Jako ciekawostkę, powiem Wam, że w Burgas jest też pomnik Adama Mickiewicza, który przebywał tam przez kilka miesięcy za swego życia. Wielu turystów przyjeżdża też do Burgas ze względu na imprezy i ciekawe festiwale.

W wielu restauracjach bułgarskich są programy folklorystyczne. Jednym z  punktów programu jest taniec na rozżarzonych węglach.

"... W tym czasie, najstarsza lub najstarszy nestinar, pali duże ognisko, które musi płonąć cały dzień. Pod wieczór ogień przestaje być widoczny, zostaje warstwa rozżarzonych do czerwoności węgli. Zbierają się nestinari i wszyscy mieszkańcy. Zaczyna się taniec przy dźwiękach bębna i dud. Najpierw najstarsi trzy razy okrążają tanecznym krokiem żar i przechodzą po nim "na krzyż". Po nich młodsi, w coraz szybszych rytmach."

W książce odnajdziecie również obyczaje bułgarskie i tradycje ślubne, bardzo różniące się od naszych.
Oprócz tego znajdziecie wykaz eko - ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Poznacie słówka i zwroty bułgarskie, które przydadzą się Wam w czasie podróży. W swej książce autorzy zawarli również walutę, ceny wejść do muzeów i innych obiektów oraz piękne kolorowe zdjęcia, które przyciągają nasz wzrok.

Naprawdę, szczerze zachęcam Was do zapoznania się z twórczością Scarlet i Alberta. Dzięki nim, Bułgaria staje mi się coraz bliższa. Mam nadzieję, że kiedyś sama zobaczę te wszystkie piękne miejsca. Ta książka to nie jest zwykły przewodnik. To wiedza, którą przekazują nam prawdziwi miłośnicy tego kraju.Moja ocena:
Treść: 5/6
Okładka: 5/6
Zapraszam na stronę internetową książki http://kierunekburgas.blogspot.com/


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję autorce.

11 komentarzy:

 1. Cudowna książka, której patronuję ;) Aż chce się odwiedzić Bułgarię :)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
 2. Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za miłe słowa. To wielka radość, że udało nam się przybliżyć klimat Bułgarii.
  Skarlet i Albert.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bułgaria to piękny kraj :) cieszę się, że mogę go poznać Państwa oczami :)

   Usuń
 3. Czy i jeśli tak to gdzie, jest dostępna wersja elektroniczna książki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wprawdzie nie jestem tu gospodarzem, ale pozwolę sobie odpowiedzieć. W nowym wpisie na stronie książki http://kierunekburgas.blogspot.com/ jest informacja o dostępności zaktualizowanej wersji (także elektronicznej). Znajduje się tam też odnośnik do pobrania bezpłatnych fragmentów książki i Ebook'a.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Już nic nie muszę dodawać :) autorka odpowiedziała wyczerpująco na zadane pytanie. Ode mnie, może tylko tyle, że warto przeczytać :)

   Usuń
 4. Byłam w Burgas dwa lata temu i bardzo miło wspominam wakacje. Dla mnie było to jednak głównie korzystanie z gorącego słońca, ciepłej wody, a także zwiedzanie bardziej charakterystycznych atrakcji bułgarskich miast. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wakacje się udały. Troszkę zazdroszczę, bo ja poznaję ją na razie na kartkach książki :) Wiem, że jest piękna. Serdecznie pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Mój bliski znajomy wyjeżdża niedługo, to mu powiem. Ale mi się trafiło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto przeczytać i znajomy zobaczy cudne miejsca. Pozna je oczyma miłośników Bułgarii. Polecam.

   Usuń