czwartek, 28 lipca 2016

Skarlet &Albert "Bułgaria znana i nieznana: Z Ruse do Varny"Tytuł: "Bułgaria znana i nieznana: Z Ruse do Varny"
Autor: Skarlet &Albert
Wydawnictwo: Skarlet & Albert
Rok wydania: 2015
Stron: 161Moje wrażenia:

Po raz kolejny porywam Cię drogi czytelniku do Bułgarii. Nic na to nie mogę poradzić, że kraj ten staje mi się coraz bliższy, co jest zasługą autorów - Skarlet i Alberta. Już teraz się boję, co będzie, jak przeczytam ich wszystkie książki. Przyjdzie mi wtedy, spakować plecak i udać się w te wszystkie piękne miejsca.
Tymczasem powędrujmy sobie po kartkach książki. W naszej "książkowej wędrówce" możemy poznać wiele ciekawych miejsc  na 200-kilometrowej trasie z Ruse do Varny.
W Bułgarii każdy znajdzie coś dla siebie. Bułgaria to przecież Morze Czarne, słoneczne plaże i złote piaski. Woda w morzu w lipcu i sierpniu waha się w granicach od 23 do 29 stopni. To prawdziwy raj dla miłośników nurkowania, którzy mają okazję do zwiedzenia antycznych miast i statków na dnie morza. Jeśli ktoś nie lubi, wylegiwać się na plażach zapraszam na wędrówki górskie, wytyczonymi eko-ścieżkami, a zimą na szaleństwo narciarskie. Dla miłośników zabytków też coś się tu znajdzie. Nikt  nie wyjedzie z Bułgarii niezadowolony, do domu powrócisz drogi czytelniku zachwycony.Zacznijmy swą podróż od Ruse – największego portu bułgarskiego. Nazwa miasta pochodzi od imienia patronki osady, istniejącej w czasach pogańskich. Możemy tutaj obejrzeć Panteon z wiecznie płonącym ogniem, gdzie spoczywają bohaterowie bułgarscy. W sercu miasta , znajduje się piękny budynek "Dohodno Zdanie", w którym odbywają się spektakle teatralne i imprezy kulturalne. W starej części miasta zobaczycie budynki w stylu neoklasycystycznym, barokowym, secesyjnym. Wszystkie są pięknie zdobione rzeźbami, herbami i balkonikami. Udajcie się też do najstarszej cerkwi. W Ruse czeka też na Was Muzeum Historyczne, które mieści się w dawnym pałacu księcia Aleksandra.

Jadąc z Ruse do Varny warto wstąpić do skalnych klasztorów, czy też do trackiego grobowca Dromiheta. Grobowiec ten jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedźcie też Rezerwat Historyczno-Archeologiczny, ze słynną skalną płaskorzeźbą, również wpisaną na listę UNESCO. A to tylko mały fragment tego, co możecie zobaczyć po drodze, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie sięgnijcie po książkę, bo naprawdę warto.


Dla tych, którym nic się nie chce, mogę zaproponować pobyt w Złotych Piaskach, gdzie czekają na Was plaże, hotele, kasyna i inne atrakcje. Zobaczcie Park Przyrodniczy i lecznicze źródła mineralne.
Nie zapomnijcie też o Varnie. Miasto to pełne jest zabytków, ciekawostek i atrakcji dla odwiedzających. Występują tu termalne i lecznicze źródła. 


Mogłabym wiele wam pisać o tych pięknych zakątkach Bułgarii, ale myślę, że lepiej będzie, jak przeczytacie sami. Dodam jeszcze tylko, że w książce nie braknie też opisów  zwyczajów i obrzędów bułgarskich np. święty taniec na rozżarzonych węglach, czy obdarowywanie się martenicami. Poznacie też na kartach książki liczne legendy np. o duchach mnichów i ukrytym skarbie, czy o cyplu wg legendy stworzonym przez Boga.

Serdecznie polecam Wam książkę Skarlet i Albert, przeczytajcie sami, nie będziecie zawiedzeni. A na końcu książki odnajdziecie jeszcze zwroty i słówka do porozumiewania się, troszkę kuchni bałkańskiej. Nawet ceny i godziny wejść do Muzeów i innych zabytków tu odnajdziecie. W jednym miejscu macie wszystko –  poradnik i piękną książkę z cudownymi fotografiami.
Serdecznie polecam. :)  
Moja ocena:
Treść: 5/6
Okładka: 5/6
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję autorce - Scarlet.


2 komentarze:

 1. Bardzo serdecznie pozdrawiamy Autorkę recenzji :)
  Skarlet i Albert.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również przesyłam serdeczne pozdrowienia :)

   Usuń