środa, 20 lipca 2016

Konrad Sikora "Napisani na ścianach"
Tytuł: "Napisani na ścianach"
Autor: Konrad Sikora
Wydawnictwo: Ruthenus
Rok wydania: 2015
Stron: 48Moje wrażenia:


Konrad Sikora w swoim tomiku poezji pt. "Napisani na ścianach" ukazał nam swoje przemyślenia o człowieku, sensie jego życia i przemijaniu, o poszukiwaniu miłości. Pojawia się też temat relacji człowieka z Bogiem.

Autor w swych wierszach skupia się na człowieku i na jego życiu. Uświadamia nam, iż powinniśmy być prości, musimy umieć słuchać i otwierać się na drugiego człowieka. 

"Oto człowiek – Przedstawiam go wam: Prostego – bez maski; Cichego – bez krzyku; Słuchającego – bez rozdwojenia".

Musimy być sobą, bez nakładania maski, nie możemy udawać kogoś innego, niż jesteśmy. Trzeba wychodzić do ludzi, żyć pełnią szczęścia. Nie możemy zamykać się w czterech ścianach domu i żyć w strachu, w tchórzostwie. Musimy mieć otwarte serca na potrzeby innych. Życie mamy w końcu tylko jedno, kiedyś i ono przeminie. Odejdziemy do wieczności.

"To jest ostatni czas spoglądań na wszechświat.
Niepoznany – to imię tobie zostawione w mym sercu. Czuję, że mam skrzydła, lecz nie potrafię fruwać. A czekają tam – w górze na mnie przestrzenie twej miłości. Odległość na kilka milknięć – na kilka słuchań – na całość sercowej symfonii uderzeń nieśmiertelnych. Oto chwile naszych królestw: posiadamy je w sobie – nie oddajemy warkoczom rozpaczy – my – ubrani w korony nadziei.
Te chwile są z nami, by jutro stać się wiecznością".

W wierszach przedstawiona też została relacja człowieka z Bogiem. Bóg jest z nami, On nigdy nas nie opuści i zawsze przy nas będzie trwał. Są też nami nasi aniołowie, którzy strzegą nas.

Autor w swych wierszach ukazał nam też miłość. Konrad Sikora dał nam do zrozumienia, że musimy też nauczyć się sami siebie kochać, o czym często tak wiele się mówi.

"Nic się nie liczy – Nie powtarzaj tego, Lecz stań przed lustrem,  I powiedz: a jednak cię kocham"

Autor ukazuje nam, czym jest miłość i zachęca nas do jej poszukiwania. Podkreśla, że mimo iż miłość to możliwość zdrady, zranienia, samotności to i tak warto dla niej wszystko zaryzykować.

Podsumowując "Napisani na ścianach" to bardzo ciekawy tomik poezji, który był nominowany do nagrody Orfeusza. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Za możliwość  przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję autorowi.

2 komentarze:

  1. Lubię tego typu książki. Sama nie raz myślę, czy nie założyć takiego dzienniczka z myślami. Okładka również skupia na sobie spojrzenie. Mam nadzieję, że będzie mi dane spotkać ją kiedyś w bibliotece . ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kochana jeśli prowadzisz bloga :) a wnioskuję, że tak właśnie jest to skontaktuj się z Claudią ( https://www.facebook.com/ksobanska1 ) w sprawie tomiku "Napisani na ścianach". Być może nie będziesz musiała szukać w bibliotece :)

      Usuń