środa, 19 października 2016

Skarlet – "Z podróży do świata retro" cz. 2 [recenzja przedpremierowa]


Tytuł: "Z podróży do świata retro" cz.2
Autor: Skarlet
Rok wydania: 2016
Stron: 130


Moje wrażenia:


Kiedy udaję się w podróż retro, zawsze rodzą się w mej głowie myśli i wspomnienia. Mam ochotę sięgnąć po albumy ze zdjęciami, tymi starszymi – z czasów mych dziadków, żałuję, że tak mało historii rodzinnych znam. Chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej o pradziadkach, cofnęłabym się w czasie. Stworzyła jakieś drzewo genealogiczne z ciekawymi historiami obok. Może i oni mieli swojego Muchę, swoje morderstwa, poradniki...

Wróćmy jednak do naszej podróży. Tym razem rozpoczniemy ją nietypowo od wirujących stolików i seansów spirytystycznych, które wzbudzały w XIX w. wielką ciekawość mieszkańców. Okryte były aurą tajemniczości, ich tematy poruszane były w najważniejszych europejskich gazetach.
Następnie udajmy się na spotkanie, z dobrze już nam znanym panem Muchą, mężczyzną obdarzonym dużym poczuciem humoru, pewną dozą złośliwości i spostrzegawczości:Wejdźmy wspólnie do świata dam, ich życie wcale nie było łatwe. "Dama to dobre maniery, wdzięk i doskonałe kreacje, zgodne z trendami mody". A moda w tym czasie zafundowała paniom prawdziwą rewolucję, o czym koniecznie musicie przeczytać sami. Zwróćcie też baczną uwagę na "Szyk" – poradnik dla kobiet, który ukazuje porady, jak się ubierać, jakie kroje i desenie są dobre dla każdej sylwetki. Jednak strój to nie wszystko, istotną rolę odgrywa też piękna fryzura.


Nie tylko panie miały swój poradnik, również i dżentelmeni odnajdą tu coś dla siebie. Panowie mogą poczytać czym był w tamtych czasach halsztuch i czy jego noszenie sprawiało przyjemność.
Jeśli tylko zechcecie, możecie również nauczyć się pięknego podejmowania gości: zaczynając od wystroju pokoju, stołu, kończąc na wyborze wina:


Jednak mnie bardziej zaciekawiło "dziesięcioro przykazań dla młodych małżonków" – to taka moja perełka tej książki. No powiedzcie sami, czy to nie brzmi ciekawie: 

"Jak najczęściej dawaj ukochanemu do zrozumienia, że jest mądrzejszym i bardziej rozwiniętym od ciebie; to połechce jego ambicję i przyniesie ci korzyść"

Ileż w tym prawdy :) i jakie one uniwersalne do dnia dzisiejszego.

W podróży natkniecie się również na pojedynek dwóch dżentelmenów, nie zabraknie również historii kryminalnej. Poczytacie o nowinkach z prasy, troszkę ogłoszeń i wiele innych ciekawych rzeczy.
Byłabym zapomniała o najważniejszym – są też przepisy kulinarne. Drogie Panie możecie z nich korzystać ile chcecie, a nawet jest specjalny rozdział o przygotowaniu retro-wigilii, a w nim przepis na barszcz, na uszka z grzybów... i wiele innych. Może zechcecie wypróbować?

Podsumowując, moja podróż po świecie retro była bardzo ciekawa i zajmująca. Uroku książce dodają fotografie oraz wszelkie wycinki z gazet. Muszę Wam powiedzieć, że z tej części dowiedziałam się jeszcze więcej, niż z części pierwszej. Pośmiałam się, poczułam się jak dama i pani domu, wydająca przyjęcie. Były też chwile zadumy i porównań do czasów współczesnych. Zachęcam Was do sięgnięcia po tę pozycję. Na pewno nie będziecie żałować, a czas poświęcony tej książce – nie będzie czasem straconym. Przeczytajcie sami!
Zajrzyjcie również na blog autorki, gdzie znajdziecie fragmenty, spis treści i informacje o dostępności
http://ziola50plus.blogspot.com/p/blog-page_8.html

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję autorce – Skarlet.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
Olimpiada czytelnicza

1 komentarz:

  1. Cudowna książka :) I Cudownie, że mamy możliwość jej patronować :)

    OdpowiedzUsuń